Dünyanın farklı pek çok coğrafya ve kültüründe olduğu gibi Anadolu'da da belli başlı takvimler ölçeğinde birbirinden farklı veya benzer yapıda yılbaşı kutlaması düzenlenir. Tunceli bölgesindeki geleneksel kutlamalardan biri de Gağan kutlamasıdır. Yüzyıllardır süre gelen Gağan kutlamalarında birçok kültürel değer tarihsel süreç içerisinde değişim ve dönüşümlere uğrasa da varlığını devam ettirerek günümüze ulaşmıştır. Kutlamalarda insan, yaşam ve doğa kavramları ön plana çıkmaktadır. Özellikle yeniden doğuş yenilenme, bereket, neşe, paylaşım ve dayanışma sıklıkla vurgulanmaktadır.
 
        Gağan Tunceli'de her ne kadar farklı zamanlarda kutlansa da genel olarak eski takvime göre kış bitince başlar ve 3 gün sürer. Kutlamalar boyunca seyirlik oyunlar, hediyeleşmeler, ilginç kostümler, ezgi ve maniler gibi pek çok kültürel zenginlik sunulur.
 
        Tunceli'de bereket kültürü çevresinde oluşan ve günümüzde yok olmaya yüz tutan Gağan etkinlikleri, bu geleneği yaşatmak ve kültürel belleğe kaydetmek amacıyla ilçemizde bulunan Şehit Mehmet Anadolu Lisesi ögrencileri tarafından sergilendi. Etkinliğe İlçemiz Kaymakamı Sayın Can Kazım KURUCA, Sayın Eda KURUCA Hanımefendi, İlçemiz Hakimi Sayın Ali Fuat YILDIRIM,  İlçe Belediye Başkanı Sayın Cafer KIRMIZIÇİCEK ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Suvar KARA iştirak etti.
        Öğrencilerimizin yaptığı etkinliği çok beğendiğini ifade eden Kaymakam KURUCA, öğrencilere etkinlik için teşekkürlerini iletti.